Kurucumuz

 

Bolu’nun ve ülkemizin değerli sanayicisi Ahmet Kahraman 18 Eylül 1950 tarihinde doğdu. Ankara’da başlayan eğitim hayatında ilk ve ortaöğretimin ardından A.İ.T.İ.A Başkent İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nda yüksek öğrenimini tamamladı. 1978 yılında yüksek lisansını İşletme Yönetimi Enstitüsü’nde yaparak eğitim hayatını başarılı bir şekilde sonlandırdı. Eğitimin hemen arkasından vatani görevini Hava Kuvvetleri’nde yedek subay olarak yerine getirdi.

Ahmet Kahraman üniversite yıllarında inşaat ve orman ürünleri sektörlerinde ticari hayatına başlamıştı. Onu sektörün öncüsü yapacak bilgi ve deneyimlerin temeli böylece atılmış oluyordu. Yaklaşık 20 yıl boyunca tüm emeklerini, çabalarını, ulaşmak istediği tek bir noktaya yoğunlaştırarak çalıştı. Üretmek… Nihayet 1992 yılında Kalkınma Bankası’nın elinde bulunan, son derece zor durumdaki Gentaş’ı satın alarak bu hedefine doğru kararlı, kesin bir adım attı. Ahmet Bey’in ileri görüşlülüğü, sektörde var olan eksiklikleri tespit etmedeki becerisi ve risk almaktan çekinmeyen girişimci karakteri sayesinde Gentaş küllerinden yeniden doğdu ve hiç olmadığı kadar güçlü bir yapıya kavuştu. Hızla yükseldi, gelişti ve genişledi. Bugün 7 farklı iştirakten oluşan Gentaş Şirketler Grubu, alanında ithalatı önemli ölçüde düşürürken, gerçekleştirdiği ihracat ile ülke ekonomisine yüksek katma değer sağladı.

Ahmet Kahraman aynı zamanda Bolu Sanayi ve Ticaret Odası meclis Başkanlığı, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri sektör ve Koordinatör Başkanlığı, TOBB Orman Sektör Meclis Başkanlığı görevlerini yürüterek sektöre ve ülkemize katkı sağlamıştır. Ahmet Bey’in şirket odaklı değil, sektör odaklı global düşünce tarzı sayesinde sadece Gentaş’ın değil aynı sektörde hizmet veren Türk firmalarının önü açılmış, yüksek ihracat rakamlarına ulaşmaları sağlanmıştır. Rekabetin başarıyı getireceğini ve ancak yakın güçler arasında gerçek rekabetin olacağını bilimsel, topyekün bir sektör kalkınmasının itici gücü olmuştur. Onun, eğer ülkesi ve milleti kazanıyorsa o kazançta kar vardır anlayışı geleceğin iş adamları için bir ders niteliğindedir.

Gentaş Ahmet Kahraman’ın en kıymetli eseridir ve onun ismiyle anılmaya var olduğu sürece devam edecek, yine bu eser kendisinin yetiştirdiği emin ellerde büyümeyi ve ülkesine katma değer üretmeyi sürdürecektir. Yaşamı boyunca doğruluğu ve adaleti ilke edinmiş değerlerinden ödün vermemiş değerli büyüğümüzün adını yaşatmaya ve onun anlayışını örnek almaya devam edeceğiz..Mekanın cennet olsun.

Test

Form Gönderimi

Tamam

Simulasyon